Francouzský starosta požaduje 15 000 eur za záchranu a pohřeb pro horolezce na Mont Blancu

(CNN) – Každý, kdo bude chtít vylézt na nejvyšší vrchol Evropy, Mont Blanc, bude možná muset brzy zaplatit zálohu 15 000 EUR (asi 15 300 USD) na pokrytí případných nákladů na záchranu a pohřeb, podle plánů vyhlášených místním starostou, otráveného „pohrdáním“ riskováním. . horolezci.

Jean-Marc Peillex, starosta Saint-Gervais-les-Bains na francouzské straně, říká, že příliš mnoho nekvalifikovaných horolezců hazarduje se svými životy na hoře, kde poslední horké počasí způsobilo, že podmínky jsou zrádnější.

“Obec Saint-Gervais má v úmyslu přijmout opatření přizpůsobená nezodpovědnosti některých a rizikům, která způsobují, že záchranáři jezdí,” uvedl Peillex v prohlášení. Cvrlikání.

Záloha 15 000 eur podle starosty odpovídá „průměrným nákladům na záchranu (10 000 eur) a nákladům na pohřeb oběti (5 000 eur).

“Je nepřijatelné, aby tyto náklady nesl francouzský daňový poplatník,” řekl Peillex a dodal, že ti, kteří nyní povstanou, udělají “smrt v batohu”.

“Ruská ruleta”

Vzhledem k „extrémně nebezpečným“ podmínkám podél Couloir du Goûter – zvláště náročného úseku známého také jako Koridor smrti – Peillex uvedl, že dosažení vrcholu Mont Blancu přes populární Voie Royale neboli Královskou cestu bylo přísně zakázáno.

Dodal, že výstup na Mont Blanc se stal riskantnějším v důsledku velkých skalních pádů a období sucha a vln veder.

Starosta obvinil asi 50 “pseudohoráků”, kteří trasu v červenci projeli, z “hraní nejnovější módní hry: ruské rulety!”

V jeho prohlášení se uvádí, že četníci ve vrtulníku použili megafon, aby přiměli skupinu rumunských turistů, aby se 30. července odvrátili od pokusu vylézt na Mont Blanc pomocí megafonu.

Na italské straně hory popsal starosta lyžařského střediska Courmayeur Roberto Rota plán záloh Peillex jako „surrealistický“.

V komentářích potvrzených jeho tiskovou kanceláří Rota řekl Corriere della Sera, že „hora není výhoda“.

“My jako správci se můžeme omezit na hlášení optimálních podmínek trasy, ale žádat o zálohu na výstup na vrchol je neskutečné,” řekl. “Rozhodnutí o uzavření cesty nebo trasy se přijímá, pokud existuje objektivní riziko.”

Nejlepší obrazový kredit: Philippe Desmazes/AFP prostřednictvím Getty Images

Leave a Comment